otel dekorasyon

başa dön
24 HAZİRAN
1820 defa Okundu

Antalya’ya Türkiye’nin en büyük kent müzesi yapılıyor

Antalya’ya Türkiye’nin en büyük kent müzesi yapılıyor

Antalya, Türkiye’nin en büyük kent müzesine sahip olacak. Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Konseyi tarafından hazırlanan Antalya Kent Müzesi Projesi için düğmeye basıldı.

Kente ve turizme canlılık kazandırması beklenen proje büyük bir kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak tasarlandı. Kent Müzesi, tarihi Büyükşehir Belediye Binası’nı, Antalya’nın kültürel mirası Karaalioğlu Parkı’nı ve Atatürk Stadı alanını da içine alıyor. Yıkımına başlanan stadın açık tribünü nostaljik bir anı korunarak açık hava etkinlikleri için kullanılacak. Restorasyonu devam den tarihi Hıdırlık Kulesi Kent Müzesi’nin önemli mekânlarından olacak.

Buluşma noktası olacak

Kent Müzesi Projesi’nin büyük bir kültür, sanat, rekreasyon ve yeşil alan projesi olarak Antalya’ya ve turizme canlılık kazandıracağını açıklayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya Kent Müzesi’ni, sadece tarihi malzemenin depolanıp korunacağı bir kurum olarak düşünmüyoruz. Bir buluşma noktası, bir iletişim, eğitim ve kültür merkezi olmasını istiyoruz. Antalya Kent Müzesi sadece sürekli ve geçici sergileriyle değil, yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemekler sunacak lokantası, yörenin halk sanatı ürünlerini ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarını bulabileceğimiz hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacak” açıklamasını yaptı.  

Projenin mimarı Hüseyin Kahvecioğlu, yapım aşamasında belediye hizmet birimlerinin yer aldığı bölgede 2 binanın korunacağını ve müze sergilerine hizmet vereceğini, diğerlerinin ise kaldırılacağını söyledi.  Kahvecioğlu, Atatürk Stadı’nın açık tribün harici alanlarının da tamamen kaldırılacağını, açık tribünün ise güçlendirilip, kapasitesi düşürülerek açık alan aktivitelerinde değerlendirileceğini kaydetti. Projede ağaç dokusunun da korunacağını sözlerine ekleyen Kahvecioğlu, “Türkiye’de ilk defa bir stadın yerine halka açık park yapılacak” dedi.

“Karain’den Günümüze” sergisi olacak

Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ise Kent Müzesi’nin Antalya’nın tarihsel, kültürel, toplumsal değerlerini gelecek nesillere aktaracağına dikkat çekti. Kurt, şu bilgileri verdi: “Belirlenen temalar doğrultusunda kalıcı sergi tasarımlarına ait ihale sürecine geçildi. Kapalı Spor Salonu, tarihi Belediye Binası, şu anki Fen İşleri, Çevre Sağlığı binaları ve Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ni kapsayacak şekilde kent müzesi inşaat alanını oluşturacak. Bu yapılarda Karain’den Günümüze Antalya ve Antalyalılar, Çağlar Boyunca Aile ve Evlilik, Antalya’da Mutfak Kültürü, Antalya’nın Doğası, Antalya’nın Yönetimi ve Belediye temalı sergiler yer alacak. Restorasyonu devam den tarihi Hıdırlık Kulesi Kent Müzesi’nin önemli bir mekânı olacak.”