otel dekorasyon

başa dön
24 HAZİRAN
2497 defa Okundu

Bir Restorasyon Hikayesi; GRAND PERA

Emek ve Cercle d’Orient’ten adım adım Grand Pera’ya

Bir restorasyon hikayesi: Grand Pera

Yıkımı büyük tartışmalara neden olan tarihi Emek Sineması yerine yapılan ve Serkildoryan (Cercle d’Orient) binasını da içine alan Grand Pera, kapılarını açmak için gün sayıyor. Kültür, sanat, eğlence, moda ve gastronominin kalbi Grand Pera’da atacak. Kamer İnşaat tarafından hayata geçirilen ve yeni nesil yaşam merkezi olarak konumlandırılan Grand Pera, yüksek teknolojiyle yenilenmiş Emek Sineması’nın kültürel değerini, sürdürülebilir bir anlayışla gelecek kuşaklarla tanıştırmayı hedefliyor. Restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelinmesiyle birlikte, tarihi Cercle d’Orient’ın dününü ve bugününü anlatan ilk fotoğraflar, binanın İstiklal Caddesi’ne bakan cephesinde, özellikle mimarlık ve kent kültürüne ilgi duyanlara sunulmaya başlandı.

 


Dünya standartlarında 
bir restorasyon yapıldı
İstanbul’un değerli tarihi binalarından, İstiklal Caddesi’ndeki Cercle d’Orient’ı dünya standartlarında bir restorasyon kalitesiyle eski ihtişamına kavuşturan Grand Pera, 2016’nın ilk çeyreğinde kapılarını açacak. Grand Pera, Türkiye’de ilk defa açılacak ve yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak Madame Tussauds Müzesi’ne de ev sahipliği yapacak. Tarihi Cercle d’Orient binası, 1.250 m2’lik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması ve toplam 800 kişilik 8 yeni sinema salonunun 1.400 kişiye ulaşan izleyici kapasitesiyle, İstanbul’un ve Türkiye’nin cazibe merkezlerinden biri olacak. Grand Pera’da ayrıca, 150 kişilik teleskopik oturma düzenine sahip tiyatro salonu, zengin etkinlik programıyla sanatın her dalına hizmet verip ulusal ve uluslararası gösterilere ev sahipliği yapacak performans ve gösteri merkezi de yer alacak.

 

“Beyoğlu Yeniden” konsepti benimsendi

Beyoğlu’nun ruhunu yansıtan pasaj anlayışı ve “Beyoğlu Yeniden” konseptiyle hayata geçirilecek Grand Pera, trendleri belirleyecek marka karması, “food lounge” konseptindeki gastronomi katı ve Beyoğlu dokusuyla uyumlu eğlence mekânlarıyla, çağdaş ve uluslararası standartlar ekseninde, bir dönemin ruhunu yeniden canlandıracak. Grand Pera, 19. yüzyıldan bu yana bir çekim merkezi ve alışveriş kültürünün sembolü olan Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesi’nin tam merkezinde yer alacak.

 

Emek Sineması, aslına uygun olarak renove edildi. Emek Sineması’nın duvarlarında ve tavanında yer alan bezemeler, restorasyon öncesi numaralandırılarak korundu. Atölyede restorasyondan geçirilerek yeniden orijinal yerlerine yerleştirildi. 

1883’te açılan Cercle d’Orient diğer adıyla Serkl Doryan, sivil mimarinin en değerli örneklerinden biri. Osmanlı İmparatorluğu’nun batı ile ilişkilerinde de rol oynamış Abraham Paşa tarafından yaptırılan

 

Cercle d’Orient’in mimarı, İstanbul’a çok önemli eserler kazandıran Mimar Alexandre Vallaury… Dönemin ünlü mimarı Osmanlı kültürü ile batının değerlerini birleştirmesi ile dikkat çekiyordu.

Cercle d’Orient binası, 1983’te çıkan yangından büyük zarar gördü. Bu yangından sonra kaderine terk edilen Cercle d’Orient binası, tahribata uğradı.