otel dekorasyon

başa dön

Sofistike siyah mutfakta

Tek başına pozitif bir anlam taşımasa da mutfaklarda kullanılan siyah rengin güçlü ve dramatik bir görünüm oluşturabileceği, tasarımcıların dizaynlarıyla kanıtlanıyor.

Hem endüstriyel hem de kişiye özel butik üretimlerde mutfaklarda kullanılabilecek malzemeler ve renkler artık neredeyse sınırsız. Ancak genel tercihlere bakıldığında geleneksel kalıplara takılı kalındığı, belirli renk skalası üzerinde seçimler yapıldığı da bir gerçek. İşte burada sınırların biraz ötesine geçmek, cesur davranmak gerek. Ayrıca mekanların en kilit noktası olan, ev hayatının neredeyse  kalbinin attığı mutfaklarda hem kişiselliğin hem işlevselliğin de en ön planda olması gerekiyor. Bu durumda da seçilecek rengin "ben buyum!" diye seslenmesi ve seçilecek aksesuarların da bu sese eşlik etmesi bekleniyor.

Cesur bir stil, çarpıcı ve çekici bir kontrast

Mutfaklarda kullanılacak siyah dolaplara ek olarak farklı renk tonları girmek, çarpıcı ve çekici bir kontrast sağlayacaktır. Özellikle kırmızı, fuşya ve yeşil gibi parlak tonlar, hem siyahın etkisini artıracak  hem de ortama neşeli bir hava katacaktır. Minimum 20 m2'lik alanlarda kullanılması tavsiye edilen siyah mutfakların duvarları mutlaka açık renk kullanılmalıdır. Buna ek olarak yardımcı ekipmanların renklerinde ahenkli tonlara gitmek akıllıca olacaktır. Yapılmaması gereken şeylerden biri de doğal taş kullanımıdır. Ki bu da hijyen ve temizlik açısından tercih edilmemesi gerekenlerdendir.

Renk ve malzemelerde bütünlük sağlanmalı

Mutfak dolaplarının yerleşiminde tezgah üzerini boş bırakıp paralel duvarı boydan boya dolapla kaplamak siyah rengin yaratacağı karanlık etkiyi kıracaktır. Evyelerde seramik malzemeli modellere yönelinmelidir. Tezgah ve alın için seçilecek renklerden gri ve tonları, siyahın yarattığı dramatik sesi daha aşağı bir tona çekecek, mekana çağdaş bir görünüm vermeye yardımcı olacaktır. Bunda da dikkat edilmesi gereken şey tezgahın ve alının birbirini bütün olarak algılatacak şekilde tasarlanmasıdır. Mutlaka ton bütünlüğü ya da malzeme devamlılığı şart koşulmalıdır.

Yardımcı ekipman ve aksesuarlarda pirinç, bakır ve bronz…

Eğer mutfağın tamamında siyah kullanılacak kadar cesur olunacaksa, ankastre mutfak ekipmanlarında, dolap kulplarında vb. aksesuarlarda çeliğe ek olarak pirinç renkli malzemelere yönelmek mutfağı oldukça sıra dışı bir seviyeye yükseltecektir. Ama zeminlerde mutlaka açık renklere yönelmek doğru bir seçim olacaktır. Renklerin ötesinde kullanılacak mobilya dizaynları da mekan atmosferini klasik ya da modern çizgiye yaklaştıracaktır.

Aydınlatmada LED yine ilk sırada…

Her şeyden önemlisi aydınlatmanın; siyah rengin, ışığı kendine hapsedecek kimyasının göz önünde bulundurularak yapılmasıdır. Zaten istenen etkiyi elde etmek için mekanın aldığı doğal ışık miktarına uygun ek aydınlatmaların kullanılması gerekmektedir. Özellikle LED aydınlatmaların gücünden yararlanmak son derece faydalıdır. Genel gizli aydınlatmalar haricinde duvar dolaplarının altına, cam kapaklı dolaplar var ise içlerine ya da zemine oturan dolap altlarına LED şeritlerin geçilmesi, hem estetik hem de işlevsel anlamda doğru bir aydınlatma planlamasıdır.