otel dekorasyon

başa dön
01 NİSAN
1561 defa Okundu

Geniş mekanları dekore ederken

Dar alanları geniş gösterme çabası kadar, geniş alanları sıcak ve davetkar göstermek de çözümlenmesi gereken bir dekorasyon problemidir. Belli başlı kurallara uyulması da sorunun hızlı çözümünü beraberinde getirecektir. 

Evlerde mutfaklardan sonra ortak kullanım yoğunluğunun en fazla olduğu salonlar, aynı zamanda  konukların da ağırlandığı mekanlardır. Hem aynı evi paylaşan aile bireylerinin bir arada vakit geçireceği hem de özel konukların ağırlanacağı bu alanların metrekare olarak diğer alanlardan büyük olması, ilk bakışta bir problem gibi algılanabilmektedir. Ki aslında bu tamamen yanlış bir algıdır. Her şeyden evvel geniş alanları dekore etmek her zaman için eğlencelidir. Çünkü mekanın genişliği hemen her konuda özgür seçimlerin yapılabilmesine imkan tanımaktadır. 

İlk karar, odak noktasını belirlemek...

Geniş mekanların odak noktasını belirlemek, çoğunlukla mekanın mimarisine bağlıdır. Bu konuda kesin kurallar olmamakla birlikte, bulunulan alanda en cezbedici şey ne ise, genelde o, odak noktası olarak alınmalıdır. Çoğu zaman bu bir manzaradır. Ancak mekan lokasyonu böyle bir şeye imkan tanımıyorsa,  o zaman odak noktası belirlemek işi de başa düşecektir. Bu da genelde ya bir şömine kurmaktan ya da bir TV ünitesi kurgulamaktan geçer. Tabii ki bu kişisel yaşam tarzı ve mekana yüklenmek istenen anlamla değişim göstermektedir.

Renklerde canlılık ve efektif kullanım...

Geniş mekanda odak noktasına karar verdikten sonra renk seçimleri, üzerinde hassasiyetle durulması gerekenlerdendir. Yapılmaması gereken bir şey vardır ki o da mekanı olduğundan da büyük gösterecek soğuk renklere yönelmektir. Buna ek olarak tek renkten de kaçınılmalıdır. Bu nedenle sıcak tonlar her zaman liste başı tutulmalıdır. Artı olarak mekanın aldığı gün ışığına ve aydınlatmaya göre seçilecek canlı bir rengin tonlarını farklı duvarlarda uygulamak, her zaman için sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratmanın ön koşuludur.  

Duvar renklerine tezat oluşturacak şekilde tekstiller kullanmak ve dekoratif objeler seçmek de mekandaki tekdüzeliği kırarak hareketliliği sağlayacaktır. Mekan konseptine uygun olarak seçilecek sanatsal tablolar duvarların soğuk etkisini ortadan kaldırarak, ortama davetkar ve sıcak bir hava katacak çözümlerdendir.

Zeminler de odak noktası olabilir…

Mekanın genişliği zeminlerde iri desenli halı kullanımına uygundur. Üstelik gösterişli bir halı kullanılırsa, mekandaki odak noktası haline de dönüştürülebilir. Ortama hareketlilik katar, karakteristik bir anlam yükler.

Mobilya seçimlerine gelince…

Mobilyalar mutlaka standart ölçülerden daha büyük olarak kullanılmalıdır ki mekanı doldursun, küçük parçalar olarak alanda uçuşmasın. Üstelik geniş metrekarenin yanı sıra bir de tavan yüksekliği standarttan fazlaysa küçük mobilya parçaları mekanı olduğundan da uzun gösterecektir. Oturma gruplarını, odak noktası olan halı etrafına yerleştirmek doğru olacaktır. Ancak mobilyaları yerleştirirken duvara dayanması gerektiği fikrinden uzaklaşın. Açık alana yerleştirerek daha sıcak ve samimi bir ortam kurgulayın. Mobilyalar arası mesafenin yaklaşık 90 cm olmasına özen gösterin. Keskin hatlı mobilyalar seçmektense daha yuvarlak hatlara sahip olanları tercih etmek yerinde bir karar olacaktır. Çünkü bu, aynı zamanda daha davetkar ve misafirperver sıcak bir hava oluşturacaktır.