otel dekorasyon

başa dön

Geri dönüşümle yeniden yaratılan tasarımlar

Bir zamanlar bavul, bisiklet

zinciri ve traktör farıydılar, şimdi ise…

Yıpranmış bisiklet zincirleri, atılmış bir traktör lambası, eski valiz, yakılmayı bekleyen yıpranmış bir ahşap kapı, kabak otomobil lastiği ve daha yüzlercesi... İşlevini yitirdiği için bir köşeye ya da çöpe atılan ürünler, hayallerinde sınır tanımayanların elinde bambaşka bir hale dönüşüyor. Kimi bir gece lambasına, kimi avizeye, kimi ise bir koltuğa ve sehpaya… Hikâyesi olan tasarımlar olarak dekorasyonlara farklı bir soluk getiren geri dönüşümden gelen tasarımlar,  çevreye duyulan saygının da bir göstergesi olarak hayatımızda yerini almaya başladı.

Eski bir traktör farının sıra dışı dönüşümü

Bir düşünün eski bir traktörün farlarından neler yapılabilir? Radu ve Adrew de bu fikirden yola çıkarak kendi kişisel kullanımları için bir lamba tasarladı. Sonuçöyle yaratıcı oldu ki gelen talep üzerine de üretime geçtiler. Radu ve Adrew’in traktör farlarından ürettiği çok amaçlı lambanın adı The Lampster… Sıradışı  ama sevimli bir karakter görüntüsü ile boy gösteren The Lampster, eski traktör farlarından kafası, alüminyumdan boynu ve polietilenden gövdesiyle hem masa lambası olarak hem de renkli ortam ışığı yayan bir lamba olarak kullanılabiliyor. Lamba, telefondan kontrol edilerek, bulunduğu ortamı RGB renklerinde aydınlatma da yapabiliyor. Dokuz temel renge sahip olan lambalar elle boyanıyor. Boyama esnasında logo, isim gibi kişiye özel unsurlar da eklenebiliyor.

Bisiklet zincirleri avize, lastiği saat oldu

Sıkı bir bisiklet tutkunu ve kullanıcısısınız… Bisikletinizin zincirlerini değiştirdiniz. Zincirleri “Artık işe yaramaz” diyerek bir köşeye ya da çöpe atmadan önce bir kere daha düşünmekte fayda var. Emektar ürünlerle neler yapılabilir neler? Mesela bir avize… Eski zincir, çark, vida gibi parçaların birleştirilmesiyle oluşturulan avize tam bir tasarım örneği olarak karşımıza çıkıyor. İlk bakışta sıradan gibi görünen bu avizeye dikkatli bakıldığında eski bisiklet parçalarından yapılmış olduğunu dikkat çekiyor. Sadece bisiklet zincirleri değil, bisiklet lastikleri de farklı bir tasarım olarak mekanları süslüyor. Bisiklet tekerleğinden yapılan yaratıcı bir duvar saati de işin meraklılarının duvarlarını süsleyebileceği bir aksesuar olabilir.


Eski valizler sehpa ve duvar rafına dönüştü

Ve karşımızda nostaljik bavullar… Anılarla dolu olan nostaljik bavullar, vintage dekorasyonların sıra dışı tamamlayıcıları oldu. Temizlenerek bakımdan geçirilen eski bavullar vernikleniyor ve 4 adet ayakla şık bir sehpaya dönüşüyor. Eski valizlerin değerlendirebileceği bir geri dönüşüm fikri ise raf… Yine bakımdan geçirilen valizlerin yarısı kesilerek duvara monte ediliyor. Valizden raflar, seyahat severlerin ruhunu evlerine yansıtacak sıra dışı bir fikir olarak duvarları süslüyor.  

Emaye küvetten koltuğa 

Eski bir emaye küvet ile neler yapılabilir? Burada sınır hayal gücünüz… Bir çiçeklik, koltuk, fırın, süs havuzu… Ve daha birçok şey yapılabilir. Bir çiçekliğe ve süs havuzuna dönüştürülen eski küvet bahçe dekorasyonlarına farklı bir hava katarken, bir koltuk tasarımı ile de evlerde sıra dışı bir köşe oluşturmak mümkün. Fırın ise bir küvettin dönüşeceği en ilginç tasarım olsa gerek.

Sıra dışı tasarımları için çivi çakıyor

“Alt tarafı çivi” dememek lazım. Farklı formlarda biraraya getirilen yüzlerce çivi bir anda bir sanat eseri olarak karşımıza çıkabilir. Tıpkı sanatçı John Bisbee’nin yaptığı gibi. Bisbee, farklı boyutlardaki çivi ebatlarını kullanarak yaptığı çalışmalarla “geri dönüşümden doğan tasarımlara” önemli bir örnek teşkil ediyor. Üniversitedeyken bu konudaki çalışmalarını yapabilmek için terk edilmiş evler arayan John Bisbee, çivilerin birleşiminden oluşturduğu geometrik şekilleri yeni bir forma dönüştürüyor. Çalışmaları kimi zaman bir duvarı kimi zaman ise bir camı süslüyor.

Kabak lastik dekorasyon hız katsın!

İşte eski araba lastiklerinin değerlendirilebileceği farklı bir fikir… Koltuktan, sehpaya, evcil hayvanınıza yatağa kadar otomobil lastiğinden birbirinden ilginç tasarımlara imza atılabilir.