otel dekorasyon

başa dön

Kitapsız mekanlar, ruhsuz bedenlere benzer...

Çok okuyan tasarımcılardan:

“Kitapsız mekanlar, ruhsuz bedenlere benzer...”

Bugünün modern şartlarıyla hayatımıza konan teknoloji ve beraberinde gelen e-book, tablet , akıllı telefon gibi iletişim araçlarının hızlı girişi, kitap okuma deneyimini az da olsa değiştirmiş durumda. Ancak kitap kurtlarının pek çoğu, hala kitabı eline alıp incelemek, sayfaları arasında gezinirken kağıdın mürekkep kokusunu hissetmek, bilgi ve duygusal bağı bir arada deneyimlemek arzusunda. İçinde yer alan eşsiz kelimelere dokunmak isteği, bazen saatlerce kütüphanenin önünde seyre dalmayı, raflar arasında göz gezdirirken onları hissederek yaşamayı terapi olarak görenlerse hiç de az değil... Ve bu durumda çok okuyan tasarımcıların, çok okuyan kitap severler için kitap koleksiyonlarını hem yaratıcı hem de dekoratif bir şekilde sergilemelerini sağlayan eğlenceli tasarımları bulunuyor.

Kitap ve mutluluk arasındaki ilişkide dekorasyonun payı...

Bir kütüphane dolusu kitap arasında kaybolmak, roman kahramanlarıyla beraber çıkılan yolculuklarda hayallere dalmak; ruha sonsuz dünyaların kapısını aralar. İster evde ister ofiste isterse de bir kafede olsun, bireysel çıkılan bu yolculuğa tasarımlarla eşlik etmek de harika bir fikir olsa gerek. Tek başına bile kütleler halinde üst üste istiflenmiş kitapların ne kadar hoş bir dekor öğesi olduğunu düşünürsek, sıra dışı tasarımlarla bu entellektüel duruşu yaratıcılıkla buluşturmak da bir o kadar keyif vericidir.

Sevdiğiniz kitap türlerini kütüphanelerinizde de yansıtın.

Asla vazgeçilemeyen; farklı formları ve ebatlarıyla bir arada mekanın odak noktasına alınan kitaplar, dekorasyonda en çok da  tarz yaratmak ve renklendirmek için kulanılmakta. Modern ya da country, futüristik ya da eklektik... Stilinizi yansıtan, kitap koleksiyonlarınızın türüne göre belirleyeceğiniz bir kütüphane bulmanız mümkün... Hatta elinizden geliyorsa kendiniz bile tasarlayabilirsiniz. Her ne kadar kitapların zaten kendine ait bir dekorasyon karakteri varsa da kütüphanenizin yine de sizi anlatacak bir form taşımasına hassasiyet göstermeyi unutmayın. 

Modern mi?  Modüler mi? Eklektik mi? Futüristik mi?

Kitaplar için dekoratif etki yaratmada sadece kütüphaneler değil, modüler raf sistemleri de son derece keyiflidir. Bu konuda tasarımcıların standartların ve beklentilerin ötesinde dizaynlar gerçekleştirdiklerini söyleyebiliriz. Hemen hemen her mekana uyum sağlayacak denli hazırlanan bu butik tasarımlar, gelenekselden minimaliste, futüristikten klasiğe kadar uzanan geniş bir yaratıcılık çemberinde ele alınmakta. Ve materyaller konusunda bilindik ahşaptan oldukça farklı malzemelerde (akrilik, cam, çelik vb.)  karşımıza çıkmakta.