otel dekorasyon

başa dön

Bir başka gezegenin mimarisi “Apple Campus 2”

Bir başka gezegenin mimarisi  “Apple Campus 2”

Apple’ın dehası Steve Jobs’un konsept tasarımında yer aldığı “Apple Campus 2” projesinin yapımına 2013 yılında başlandı. Kaliforniya'da yer alan tesis, mimari olarak farklı bir gezegenden gelmiş algısı yaratan uçan daire formunda tasarlandı.

Proje tamamlandığında 17.000 kişinin çalışabileceği bu devasa kampüs projesinde, Apple’ın ihtiyaç duyduğu her şey tek bir merkezde toplanacak. Kampüste; ana çalışma binası haricinde 1000 kişilik toplantı salonu, 300.000 metrekarelik Ar-Ge merkezi, çok sayıda araç parkı, spor salonları, farklı etkinliklere yönelik konferans salonları, dinlenme alanları ve büyük bir Apple Store  yer alacak.

Dünyanın en yeşil yapısının proje alanına 7.000'den fazla ağaç dikiliyor.

Apple CEO'su Tim Cook, yapının enerjisinin tamamen yenilenebilir kaynaklardan karşılanacağını ve bu sayede dünyanın en kapsamlı, en yeşil binası olacağını aktarıyor. “Campus 2” olarak bilinen projenin web sitesinde, yapının tüm enerji ihtiyaçlarının yenilenebilir enerjiden karşılanacağı ve iklimlendirmenin yılın %75'inde tamamen doğal yollardan sağlanacağı belirtiliyor. Bunun yanı sıra Apple, 300 elektrik şarj istasyonu inşaa edeceğini ve 7.000'den fazla ağaç dikeceğini de duyuruyor. Projenin sonlanacağı tarih olarak önümüzdeki yılın sonu veriliyor. Buna göre de Apple çalışanlarının 2017’de yeni merkez ofisinde çalışmalarını sürdürebilecekleri belirtiliyor.