otel dekorasyon

başa dön

Savaş sonrası mimarisine minimal tasarım: Victoria Park E9

Savaş sonrası mimarisine minimal tasarım: Victoria Park, E9

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılandırılan iki katlı villa, savaş sonrası inşa edilen bir binanın yeniden renove edilme projesi.

2015 yılında tamamlanan yapı, Scenario Architecture tarafından mimarilendirilmiş. Oldukça küçük sayılabilecek yaklaşık 93 m2’lik alanda efektif, stil sahibi ve kullanıcı isteklerini tam karşılayan bir uygulama gerçekleştirilmiş. Genç bir çiftin sahip olduğu yapı, aslında renove edilerek yeniden tasarlanmış. Çift katlı binanın, ev sahiplerinin yaşam tarzına uygun olmaması nedeniyle başlatılan yenileme projesinde, genel mimari yapının etkileri zayıflatılmadan baştan aşağı yeni bir iç mekan tasarımı uygulanmış. Yapının karanlık oda ve alanlarına gün ışığının girmesini sağlamak, tasarımın temel hedeflerinden biri olmuş. Evin arka bahçesinin yalıtımı olmayan ve sera mantığında kurgulanmış alanı yeniden düzenlenerek, verandalı minik bir bahçeye dönüştürülmüş. Ana giriş alanında bisiklet park etmek için özel alan ayrılarak, giriş alanının diğer kısımları yine depolama için gizli bölmelerle yapılandırılmış. 

Evin giriş kısmında avlu mantığında kurgulanan alan, bir nevi yaşam odası olarak tasarlanmış. Daha önceleri fonksiyonel olmayan duvar, mutfağa geçişi ve görünümü sağlamak için yıkılarak alanda ferahlık sağlamış.  Mutfak ve yaşam odası arasındaki duvara yerleştirilen şömineden her iki alanda faydalanmak için cam pencereli tercih edilmiş.

 

Minimal efekt, maksimum fonksiyonelliğe taşındı.

Oldukça fonksiyonel geçişlerin sağlandığı yapı içi mekan planında kulanılan tek bir duvar, üst kata erişim sağlayan merdivenleri desteklerken, zemin katta bulunan duş ve WC alanı için gizlilik sağlamış. Beton duvar ve zemin uygulamalarının yanında cam ve seramik kullanımı, abartıdan uzak modern ve sofistike bir stilin emsali olmuş. Öte yandan ev sahiplerinin kedileri için küçük bir tuvalet de aynı alan içinde tasarlanarak sterilizasyon sağlanmış.

Zeminlere pürüzsüz parlak beton uygulaması yapıldı.

Yaşam odasından kısa bir koridorla geçişin sağlandığı mutfak, ayrı bir plan olmasına rağmen açık mutfak hissi yaratacak denli ferah tasarlanmış. Zeminlerde kullanılan parlak beton uygulaması, yansımalı pürüzsüz yüzeyi ile gün ışığının gücünü arttırmış. Mutfak tezgahı ada plan tasarlanarak, ek çalışma alanı ve fonksiyonel bir estetik yaratmış. 

Mutfağın hemen yanında yeniden oluşturulan bölüm, diğer mekanlardan biraz daha izole tasarlanarak sakin bir köşe şeklinde planlanmış. Minimalist efektin oldukça yüksek olduğu ve çalışma bölümü olarak düşünülen mekan tasarımında, Japon dekorasyon stilini anımsatacak bir sadelik oluşturulmuş. Bu alandan hem mutfağa hem de iki büyük sürgülü kapıyla bahçeye doğrudan bağlantı kurulmuş. Evin belki de en keyifli yanı, resepsiyon şeklinde planlanan yaşam alanının gökyüzüne açılır tavan pencere uygulaması ve yeşil çatı mantığının son derece estetik bir algı yaratması olmuş.

 

 

Fotoğraflar: Matt Clayton

Ihttp://architizer.com/projects/victoria-park-e9/