otel dekorasyon

başa dön
23 ARALIK
2179 defa Okundu

Yunan Adalarında butik beyaz: “Relux Los Island”

Yunan Adaları’nda butik beyaz: “Relux Los Island”

Yunanistan’ın Naxos ve Santorini adaları arasında yer alan Los’ta, ada mimarisine uygun olarak yeniden yapılandırılan Relux Los Island; minimal beyazın, naif doğal dokunun ve modernizmin ilkelerini barındıran butik bir tesis.

Yunanistan’ın Los Adası’nda, ada limanına hakim konumuyla dikkat çeken Relux Los Island, 3900m2’lik bir arazi üzerine projelendirilmiş. Aslında tesisin ilk yapım yılları 1980’lere tarihleniyormuş. Son yıllarda da hem yıpranan yapı kütlelerini sağlamlaştırmak hem de hizmet kalitesini yükseltmek hedefli bir renovasyon çalışması içine girilmiş. A31 Architecture ekibi ile birlikte çalışılan proje sonucunda, önceleri 2 yıldızlı butik bir otel olarak konuk ağırlayan tesis; 4 yıldızlı, çağdaş, minimalist ve şık bir butik tesise dönüştürülmüş.

Açık alanların merkezine alınan “su” motifi, proje bütününde kusursuz bir akış sağlıyor.

Yatırımcı, mimari ekip ve profesyonel çözüm ortakları ile beraber geçirilen proje süreci ilk olarak masaüstü çalışmalarla şekillendirilmiş. Mevcut yapının ana hatlarına sadık kalınarak yeni binalar ve hizmet alanları tasarlanmış. Ek odaların yanı sıra ortak kullanım alanlarında çeşitliliğe gidilmiş. Arsa yapısından kaynaklanan topografik koşulların olumsuzluğu giderilerek, coğrafyaya ve iklimsel koşullara uyumlu bir peyzaj tasarımı projelendirilmiş. Bitki olarak az bakım isteyen, mimari konsept bütünlüğüne yanıt verebilen bol çiçekli Akdeniz türleri tercih edilmiş. 

Tesis yapısının yanı sıra adeta yeniden tasarlanan manzara hedefinde, tüm çevreyi en doğal halde kucaklayan bir kurgu oluşturmak temel alınmış. Konuklar için özel tasarlanan açık alanlar, keyifli bir hale dönüştürülmüş. Bu alanlardaki düzenlemenin merkezine alınan “su” motifinin yüzme havuzu olarak işlevsel kullanımı, aynı zamanda proje tasarımının kendi içindeki kusursuz akışını desteklemiş.

Los Adası’na has kayalarla kurgulanan tasarım konseptinde, minimal stil tutkusu yer alıyor.

Relux Los Island projesinde mimari tasarım olarak en dikkat çekici detay, doğal taş kullanımı olmuş. Hem dış cephelerde hem de iç mekanlarda yoğun olarak kullanılan gri doğal kayalar, özgün bir tasarım modeli oluşturmuş. Teknik anlamda basit ama görsel etkisi yüksek bu uygulama, hem tesiste oluşturulmak istenen elit atmosferi desteklemiş hem de butik otel tasarım kurgusunu tamamlamış. Öte yandan gri doğal kayaların ve beyaz rengin keskin hatlı mimari yapı tasarımıyla buluşturulması, adanın genel morfolojik yapısıyla birebir örtüşen bir konseptin de taşıyıcısı olmuş. Gündüz güneşin aydınlığında duru bir görsellik sunan bu uygulamalar, geceleriyse özel aydınlatma tasarımının gücüyle, adanın masalsı dokusunu yansıtmış.

 

Proje Künyesi

Proje Tipi: Hotel

Proje Yılı ve yeri: 2015 - Yunanistan - Los

Alan: 3900m2

Proje Yönetimi: A31 ARCHITECTURE

Proje Tasarım Ekibi: Praxitelis Kondylis, Ero Papadopulo Hara Lasithiotaki, Stefanos Nasopoulos

Peyzaj Mimarisi: Archetopo, Şarık Barbar, Nikola Galiatsou

Proje Yapısal Tasarım: Tasos Kosmatopoulos, İnşaat Müh.

Fotoğraf:  Yiannis Hadjiaslanis