otel dekorasyon

başa dön

Ahşabı zarif kıvrımlarla tasarlamak...

Ahşabı zarif kıvrımlarla tasarlamak...

Amerikan Kiraz Ağacı’nın ve Akçaağacı’nın bükülmesi ile oluşturulan tasarım, “mutluluğun görünmez hafızası” olarak adlandırılıyor. Orijinal adıyla “The Invisible Store of Happiness”.

Heykel sanatçısı Laura Ellen Bacon ve mobilya tasarımcısı Sebastian Cox’un ortak çalışması olan tasarımda,  malzeme olarak Amerikan sert ağaçları seçilmiş. Üç metre yüksekliğindeki eser, özellikle ahşap kullanımında gelinebilecek bir üst noktayı tasvirleyen duruşuyla ön plana çıkmakta. Yaklaşık üç ay gibi bir sürede tamamlanan eserin narin ahşap işçiliğinde, büklüm yerlerinde ve kıvrımlarında yüksek ısılı buhardan yardım alınmış. Ahşabın sertliğini bir kenara bıraktıran, kütle olarak duru bir şekilde akan yumuşak formlu şeritler, bir sanat nesnesi olarak ahşaba adeta yeniden can vermiş. Eser, aynı zamanda karbon salınımının bir tablet bilgisayardan bile az olmasıyla, çevre dostu olarak nitelendiriliyor.

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC*) de projeye destek verdi.

Sanatçıların gerçekleştirdikleri projeyi bir çeşit meydan okuma olarak nitelendiren AHEC temsilcileri, kimsenin denemediği tarzda yapılan bu çalışmanın, ahşabı malzeme olarak neredeyse en üst noktaya taşıdığını belirmekteler. Bugüne kadar sürdürülebilir malzeme ahşapla yaptığı el yapımı mobilyalarla tanınan sanatçı Sebastian Cox da “The Invisible Store of Happiness” için şunları ifade ediyor... “Proje ilk başlarda sadece yapıma olan tutkunun merkezi olarak başladı. Fakat eser geliştikçe, çok daha fazlasının; eğitim, hırs, gurur, geç geceler, buhar, deney, bilinmeyen miktarlar, tutku ve daha nicesinin hafıza deposu oldu! Bütününde, bugüne dek yapmadığımız kadar büyük bir projeydi. Laura’nın yaratıcılığı, deneyimi ve sakinliği olmasaydı, başaramazdık.”


*AHEC: Tüm önemli Amerikan ‘sert ağaç’ şirketlerini ve tüm büyük Amerikan ‘sert ağaç’ ürünleri ticari birliklerini temsil eden, ABD ‘sert ağaç’  endüstrisinin lider uluslararası ticaret birliğidir.