otel dekorasyon

başa dön

Yaza Keyif Katan Bahçeler

Yaza keyif katan bahçeler...

Mevsim dönümlerinde bahçeleri yeniden tasarlamak, farklı bir ruh eklemek istenir. Tazelenir, organize edilir, keyiflendirilir… Onu olduğundan ferah göstermek de elimizdedir…

Bahçeleri dekore ederken, onu dışarıda kalan alan gibi değil de evimizin ya da ofisimizin bir parçasıymış gibi planlamak gerekir. Bunun ön şartı da alanı oldukça iyi organize edebilmekten geçmektedir. Küçük bir bahçeye sahip olsanız da aklınızdaki her fikri bahçenize taşımak isteyebilirsiniz fakat, alan boşlukları bırakmanız bahçenizi daha ferah göstermenin en temel yollarından biridir. Bu nedenle öncelikle olması gerekenden fazla parçalı eşyalar ortadan kaldırılmalıdır. Bu hem düzensizliği yok edecek hem de bahçede fazladan alan açıklığı yaratacaktır. Bahçe duvarını açık renk ile boyamak ya da açık renkli doğal taşlarla kaplamak yapılacak en doğru seçimdir. Çünkü özellikle küçük alanlarda, koyu renkli tuğla ve ahşap ışığı emmekte ve alanı karartmaktadır. Beyaz renk ise gün ışığını yansıtmasıyla mekan aydınlığını arttırmaktadır. Bu bir dış mekan olsa da…

İri yapraklı bitkiler seçilmeli…

Bitki seçimlerine gelince… En kolay çözüm sayı olarak az ama gösterişli mahonya, dicksonia ve fatsia gibi iri yapraklı bitkilerin tercih edilmesidir. Bu sayede bahçede bitkilerin kontrol altında tutulması da kolaylaşacaktır. Hemen her mevsim yeşil kalacak olmaları, bahçe bakımında zamandan tasarruf ettirecektir.

Çiçeklerin tonları mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Eğer irili ufaklı bol renkli çiçekten vazgeçilemiyorsa soluk ve açık renkli bitkileri bahçe sınırının gerisinde kullanmak ön kısımlardaysa daha sıcak renkli bitkilere yer vermek alan algısında geriye doğru bir uzama sağlayacaktır. Ek olarak dikey hazırlanacak bir kafes duvara sarmaşık dolamak, mekanın yüksekliğine  katkı sağlayaktır.

Aydınlatmayla yaratılacak ışık gölge oyunları önemlidir.   

Aydınlatma ise dekorasyonun en temel yüklenicisidir. Işık oyunlarıyla alan derinliği yaratmak, hava karardığında ışığın yansıdığı bölgenin daha ötesinde sanki bir şey var gibi göstermek mümkündür. Bu anlamda aydınlatmanın tıpkı sihirli bir dokunuş gibi iç mekandaki önemi kadar dış mekandaki önemi de büyüktür. Beyaz ve sarı ışık dengesini iyi koruyabilmek gereklidir. Ana aydınlatmanın yanı sıra LED'li şerit aydınlatmaları kullanmak da dekoratif etki yaratacaktır.

 

Tıpkı iç mekanda olduğu gibi bahçelerde kullanılan aynalara da dikkat edilmelidir. Alanınızı olduğundan iki kat fazla göstermenin en kolay yollarından biridir. Eğer duvar aydınlatmaları kullanılacaksa bir ayna yardımıyla ışığın kuvvetini arttırmak akılcı bir yoldur. Bu sayede gündüzleri de aynaya yansıyacak bahçe resmi, alanı çok daha ferah gösterecektir. Ancak gün boyu bahçeye yansıyan güneşi takip ederek ayna yerleşiminin kararına varmanız, oturma bölümündeyken olası yansımalardan rahatsız olma ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.