otel dekorasyon

başa dön
28 EYLÜL
2039 defa Okundu

Sahildeymiş gibi rahat ve huzurlu…

Sahildeymiş gibi rahat…

Aydınlık, havadar, son derece rahat ve natürel... Deniz temalı dekorasyonlar, görselliğinin üstlendiği huzurla hem ruha hem de hayata bakışa sadelik yüklerler… 

Her mevsimin kendine has bir rengi, her mekanın hissettirdiği bambaşka duygular olsa da yapılacak dekor seçimlerinde kişisel beğeniler hep ön planda. Hayal edildiği kadar da sınırsız dekorasyon stilleri var aslında… Sadece planlamak ve doğru öğeleri, renkleri, aksesuarları bir arada dengeli şekilde harmanlamak gerek. Enternasyonal adıyla 'Beach-deco' olarak adlandırılan deniz ve sahil temalı mekan dekorasyonları da aynı derecede sınırsız bir hayal gücüne bağlı olarak kendini göstermekte. Eğer bu tarz bir stili yaşadığınız mekanlara taşımak isterseniz illaki bir sahil kıyısında olup da muhteşem bir okyanus manzarasına açılan pencerelerinizin ya da teraslarınızın olması şart değildir. İlhamınızı mavi derinliklerden almanız, bu stili kentli hayatınızın tam merkezine taşımanız için yeterlidir. Önemli olan yaşamak istediğiniz atmosferi fikrinizde canlandırmak, takip edilmesi gereken tonlamaları yakalamak  ve stilin esas detaylarını bulunduğunuz alanda uygulamak...

Rahata odaklanın; turkuazı, beyazı ve kontrastlarını mekana taşıyın…

Deniz temalı dekorasyonlarda yapılması gereken ilk şey her zaman olduğu gibi ana renk paletini belirlemektir. Okyanusların derin lacivertlerini, turkuazın tonlarını, gökyüzüne yansıyan maviliği ve dalgaların köpük beyazını seçebilirsiniz. Güneşi de unutmayarak sarı ve turuncu gibi parlak renkleri de dekorasyonunuzun bir parçası yapabilirsiniz. Ya da uçsuz bucaksız sahillerin kum bejini ve tonlamalarını seçerek monokrom bir uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Doğal mobilyalar, uçuşan tekstiller…

Sahil temalı dekorasyonlarda dikkat edilmesi gereken önemli detaylarından biri de seçilecek mobilyaların mutlaka doğal efektler taşımasıdır. Mümkünse hammaddesi doğal olan parçalara yönelmek, sizinle beraber nefes alacak bir mekanı belirginleştirmekle eş anlamlıdır… Örneğin hasır. Hammadde hasır sadece dış mekanlarda kullanılmak zorunda değildir. Rahat bir oturma grubunda ya da yemek bölümünde hiç tereddütsüz hasır mobilyaları tercih edebilirsiniz. Tekstillerde ise mutlak surette doğal dokumalar kullanılmalıdır. Keten kumaşlar bu dekorasyonun baş tacı olsa da uçuşan tüller, hafif ve narin pamuklu kumaşlar da bu tarzın tamamlayıcısı olacaktır. Duvarların bir kısmında doğanın ve kayalıkların o vahşi ruhunu verecek şekilde uygulanacak doğal taş kaplamaları stilinizi güçlendirecektir.

Aksesuarlar, yaratıcı olunabildiği kadar sonsuzdur…

Tasarımcı ruhun ve kişisel beğenilerin devreye gireceği aksesuar seçimlerinde doğal malzemeler her daim başroldedir. Bu, bir sahil evini anımsatacak dekorasyonun temel motifleri olan aksesuarlar için de geçerlidir. Deniz kabukları, kurutulmuş deniz yosunları, deniz temalı baskılı tekstiller, jüt kumaşlar,  boyalı beadboardlar; yer yer cesur çizgiler ve  bol bol ışık mekanınıza doğal bir sıcaklık ve doku getirecektir.