otel dekorasyon

başa dön
22 EYLÜL
1686 defa Okundu

KINO Architects tarafından projelendirilen yapı

Akasaka Brick Residence

KINO Architects tarafından projelendirilen yapı, yarı açık tuğla örgülü dış cephesiyle dikkat çekiyor.

Japonya'nın bugünkü mimari yapılarıyla kıyaslandığında son derece mütevazi olarak adlandırılabilecek bu yapı, global bir kültüre seslenen uygulanabilir bir form özgünlüğüne sahip. Kino Architecst'in mimarı Kinoshita Masahiro, Akasa Brick Residence projesi için kent dokusuna yeni bir estetik katarak,dış cephenin tamamen kapalı bir perde gibi değil de yarı açık bir ortam oluşturarak kurgulanmasını yepyeni bir prototip olarak görüyor. Şehrin tam merkezinde ve  kalabalık yapılar arasına projelendirilen bina, hem apartman dairelerinden hem de ofis katlarından oluşuyor.

Akasaka Brick Residence projesinde yaklaşık olarak 5000 bin adet tuğla özel olarak ölçülendirilmiş.

RC betonlu 10 kat olarak mimarilendirilen yapıda, son dönemde artık uygulanmaz olan balkonlara da yatak eksende yer verilmiş. Maksimum gün ışığını yapı içine almayı hedefleyen kurguda, bir dama tahtasını oluşturan tuğla cephe ise en dikkat çekici detay olmuş. Özel ölçülerde üretilen ve örülen bu tuğla cephe, Akasaka'ya kent yoğunluğu içerisindeki düzensiz yapılar arasında tamamen farklı ve simetrik bir duruş katmış.

Gün ışığı mekan içine taşınıyor; temiz hava sirkülasyonu, doğal olarak yapı içerisinde dolaşabiliyor…

Mimari yapısından kaynaklı olarak dışarıdan içeriye etki eden bu özel teknik, filigran aralıklarla yerleştirilen tuğlaların arasından sızan gün ışığının hem mekan içine girmesi sağlanmış hem de oldukça estetik bir görsel ışık efekti yaratmış. Aynı zamanda havalandırma anlamında da doğal bir akış yaratan uygulama, ekolojik olarak son derece başarılı bir uygulama olarak nitelendirilmiş. Projenin tamamı bir yandan finansal anlamda düşük üretim maliyeti sağlarken diğer yandan da yapı içinde yer alan her bir dairenin  oda planlarına  çeşitlilik getirmeyi başarmış. 


Proje Künyesi

Yer: Tokyo, Japonya

Proje Tipi: Konut

Proje Kat Sayısı:10

Proje Site Alanı: 314.7 sqm

Proje Bina Alanı: 200.48 sqm

Toplam Alanı: 1507.86 sqm

Proje Bitiş Tarihi: Ocak 2015

Mimari Ofis: KINO Architects

Yatırımcı: Kitano Construction

Fotoğraf: Daici Ano