otel dekorasyon

başa dön
06 EYLÜL
2253 defa Okundu

Ahşapta form özgürlüğü: Wood-skin

Ahşapta form özgürlüğü: Wood-skin

Ahşap sertliğinin ve kumaş esnekliğinin birlikteliğinden doğan Wood-skin, karmaşık ve çok yönlü projeler geliştirmek için mükemmel kompozit bir malzeme.

Yeni yapı malzemelerinde yaşanan gelişmeler, tasarım kavramının çok yönlü olarak ilerlemesine ve muhteşem formlar yaratılmasına fırsat tanımakta. Dolayısıyla da yaratıcılıkta esneklik ve özgünlük başrole taşınmakta.

Milano tasarım stüdyosu Mamma Fotogramma tarafından geliştirilen Wood-skin de ahşap malzemeden karmaşık formlar yaratmak, sıradanlığa karşı sıra dışı bir form özgürlüğü ile karşı koymak amacıyla tasarlanmış inovatif bir ürün. Ürün geliştiricilerin ise söylediği temel bir şey var: "Biz, farklı ölçeklerde proje süreçlerinin tasarım ve standart yapı bileşenlerini yeniden tanımlıyor, mimarlığa da tasarıma da 'hareketli ve esnek olan'ı keşfetmek için hayal malzemesi sunuyoruz . Wood-skin ile de iskeleti tıpkı bir cilt gibi sarıyor, koruyor, kırmadan büküyoruz."

Yapı çözümlerinde yapısal değerler korunuyor

Özellikle tasarımcıların alışılmamış yapılar tasarlamasına ve geleneksel yapı teknikleriyle elde etmek isteyip de edemedikleri durum çözümlerine yönelik için ideal bir ürün olan Wood-skin, güçlü ve estetik açıdan oldukça şık bir malzeme. Herhangi bir forma ve dokuya sahip yüzeylerde kullanılabilen ürün, yapı çözümlerinde yapısal değerleri koruyarak çalışmakta. Özellikle de bazı form iskeletlerinde ekstra iş gücü ya da maliyet yüksekliği gerektiren sabitleme sistemlerine ihtiyaç bırakmadan, kendi kendini idame ettirerek geometrik formlara ulaşabilmeyi mümkün kılmakta. Bunun yanı sıra herhangi bir şekle uyum sağlamanın ötesinde; ürün hareketliliği, proje sürecinde yapıda oluşabilecek fikirsel değişiklerin de kolayca gerçekleştirilmesine imkan tanımakta.

Kuvvet, dayanıklılık, form özgürlüğü

Yüksek mukavemetli tekstil ihtiva eden Wood-skin son derece sert, fakat aynı zamanda geleneksel malzemelere oranla çok yönlü olarak yönetilebilen yumuşak bir ürün. Dinamik kullanımlara uygunluğunun yanında iki ahşap panel arasına konulan tekstil malzemenin esnek makro yapısıyla da istenilen şekle bükülebilmekte.

Woodskin nerelerde kullanılır ?

Taşıma kolaylığı sağlayacak şekilde tabakalar ya da rulo şeklinde üretilen Wood-skin, devamlılığı olması sayesinde çok geniş yüzeylere uygulama olanağı sağlamakta. Su geçirmezliğiyle iç ve dış mekan tasarımlarında kullanılabilen ürün, detaylı projelerde ilk