otel dekorasyon

başa dön
06 EYLÜL
2143 defa Okundu

Aydınlığın gelecek hali: Starpath

Aydınlığın gelecek hali: Starpath

Pro-Teq. Surfacing isimli İngiltere firması tarafından geliştirilen "Starpath", sıvı bazlı olma özelliğiyle püskürtülebilen; yollarda, parklarda ve kaldırımlarda kullanılabilen yepyeni bir zemin çözümü...

"Starpath" olarak adlandırılan bu yenilikçi ürün, uzun süren kimyasal araştırmalar sonucunda elde edilmiş. Şu anda Cambridge Kent Konseyi tarafından yine Cambridge'te bulunan bir parkta test edilmekte. Son derece düşük maliyetle uygulanabilen Starpath; beton, asfalt, ahşap veya herhangi bir sert zeminde kullanılabiliyor. Uygulama ve bakım olarak da geleneksel zemin malzemelerine oranla görülmemiş derecede kolaylıklar sunuyor. Üstelik su geçirmez ve oldukça estetik görünümlü…

Ürünün en önemli özelliği, güneş enerjisiyle çalışması,  gün boyunca ortam ışığına (UV ışınları) maruz kalarak enerjiyi depolaması ve  hava karardığında depoladığı bu enerjiyi yansıtarak bir aydınlatma sağlaması.

 

Gecenin aydınlığı: Starpath.

Güneşten aldığı enerjiyi gece aydınlatmasında kullanıyor.

Pro-Teq firması, Starpath'in özellikle belediyenin harcadığı enerji faturalarını belirgin düzeyde azaltması nedeniyle çevresel anlamda son derece çekici olduğunu vurguluyor. Öte yandan uygulama tekniğinin mevcut yüzeyde herhangi bir soyma gerektirmeden uygulanabilmesiyle de ekstra olarak zamandan, maliyetten ve iş gücünden kazanç sağlandığına vurgu yapıyor.

Doğal toprak ürünleri kullanılan, başka herhangi bir kaynak tarafından taklit edilemeyen maddelerden üretilen Starpath, bir anlamda doğanın kendi işini kendisinin yapmasını sağlıyor;  gündüzleri kendi enerjisini kendi üretiyor. Geceleri de yürüme yollarını kullananlara ışığıyla  kılavuz oluyor. Özellikle bisikletçiler ve engelli bireyler için mükemmel bir buluş olan Starpath, sürdürülebilir bir yüzey malzemesi olmasıyla da çevreci misyon taşıyor. Şu anda Christ’s Pieces'in açık alanında, Cambridge ile şehir merkezi arasında bulunan Grafton Merkezi'nde bulunan yollarda yayalar ve  bisikletliler tarafından da kullanılıyor.

Uygulamadan sadece 4 saat sonra yolununuz aydınlanıyor!

Uygulamada kolaylık ve güvenilirlik ilkelerini taşıyan Starpath, örneğin 150m2'lik bir alana sadece 30 dakikada uygulanabiliyor ve 4 saat sonra kullanıma açılabiliyor. Bu oldukça kısa uygulama süresiyle de çevreye en az şekilde rahatsızlık veriliyor. Kısacası dünyanın enerji tasarrufu yapmaya ihtiyacı olduğu bugünler için Starpath'in kamusal aydınlatmalarda kullanılması maliyetleri düşürmesi açısından oldukça efektif görünüyor.