otel dekorasyon

başa dön
31 AĞUSTOS
7593 defa Okundu

“Grand Butik” Otel Tasarımı Maxx Royal Kemer Resort & Spa

“Grand Butik” Otel Tasarımı

Maxx Royal Kemer Resort & Spa

Bulunduğu lokasyonun eşsiz doğası ve ekolojik yapısı gözetilerek tasarlanan Maxx Royal Kemer'in dış cephe mimarisi Baraka Mimarlık'tan Abdurrahman Çekim tarafından projelendirilmiş. Genel konsepti ve iç mimari dekorasyonu ise Mahmut Anlar, GeoID ve GeoMetre ekibi tarafından dizayn edilmiş.

Antalya Kemer Bölgesi'nin Kiriş Beldesi'nde yer alan Maxx Royal Kemer, doğa ile uyumlu mimarisi ile dikkati çekmekte. Türkiye'de bir ilk olarak "Grand butik" stilinde projelendirilen tesisin sürdürülebilirlik ilkesine bağlılığıysa, dış cephe mimarisinden iç mekan dekorasyonuna kadar her detayda hissedilmekte.

160.000 m²'lik bir alan içine konumlandırılan tesisin ana binasında 100 m²’lik 133 adet suit, yamaçlarında 185 m²’lik 84 adet family suit, sahilinde 150 m² – 250 m² – 310 m²’lik 59 adet laguna villa, 250 m² – 350 m² 450 m²’lik 15 adet beach villa olmak üzere toplam 291 odası bulunmakta, 6 adet A'La Carte restoranı ve 4 adet barı ile hizmet sunmakta.

Mimaride temel prensip, "doğa ve coğrafya"…

Baraka Mimarlık, Maxx Royal Kemer'i ele alırken tesisin bulunduğu coğrafyada arazinin ve doğanın son derece baskın karakter olması farkındalığıyla projeyi kurgulamış. Ağaçların ciddi oranda yoğunluğu, projenin doğaya hiçbir hasar vermeden oluşturulmasını gerektirmiş. İnşa edilecek yapılar için; "yeşil ve arazi ile nasıl bütünleşebilir?" sorusuna cevap aranmış. Üstelik daha önce varolan tesisin yıkımının ardından yeni bir yerleşim alanı dahi açılmadan, eski yapı izleri izlenmiş. Yatırımcı ile geçen uyumlu proje süreci de 12 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış.

Lüks ve doğanın birlikteliğiyle tasarlanan konsept kurgu…

Mekan dekorasyonunda her detayın birbiri ile bağlantılı olması gerektiğini düşünen ekip, Maxx Royal'de tekstil desenlerinden odalarda solunacak kokuya kadar her ayrıntıyı titizlikle işlemiş. Tesis için tasarlanan 24 farklı desen, duvar kaplamalarından personel giysilerine kadar bütüne bakıldığında, ahenkli bir kurgunun temeli olmuş.

  

Lüks tasarımının dört elementi: Su, hava, ateş, toprak…

Maxx Royal'ın iç mekan tasarımlarını gerçekleştiren GeoID ve GeoMetre ekibi, tesis dekorasyonunu 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlamış. Evrenin dört ana elementi olan suyu, ateşi, havayı ve toprağı lüks tutkusuyla yorumlayarak mekana taşımış. Projede kullanılan malzemeden tasarlanan mobilya formlarına, restoran alanlarından açık alan peyzajına kadar her şey belirlenen konsept kurguya özel olarak tasarlanmış.

PROJE KÜNYESİ

İşveren-Yatırımcı: Ersoy Otelcilik İnşaat Turizm İşletmeciliği

İnşai Koordinasyon: Fırat İşcan

Mimari Ofis: Baraka Mimarlık

Mimari Tasarım: Abdurrahman Çekim

ve Sevilay Uğur Çekim

Proje Ekibi: Çağla Makara, Ceren

Abacı, Tuğçe Torunlar, Damla Uçar,

Burak Koç ve Gamze Çelikdiş

Süpervizör: Mahmut Anlar

İç Mimari ve Kurumsal Marka Kimlik:

Mahmut Anlar, GeoID ve GeoMetre

Elektik Projesi: HB Elektrik ve Aygün Özen Elektrik

Elektrik Uygulama: Aygün Özen

Aydınlatma Tasarımı ve Danışmanlığı: Nergiz Arifoğlu

Yapım Yılı: 2014