otel dekorasyon

başa dön
30 AĞUSTOS
1829 defa Okundu

Gökyüzünden süzülen uçsuz bucaksız hayaller...

Gökyüzünden süzülen uçsuz bucaksız hayaller...

Hayallerini ciddiye alan, sıfırdan tüm dünyanın tanıdığı bir sanatçıya dönüşen Janet Echelman, gökyüzünde doğayla iş birliği yapan enfes heykeller tasarlıyor.

Amerikalı sanatçı Janet Echelman, hiç bir sanat okulundan mezun olmamış. Ne mühendislik ne de mimarlık alanında eğitim almamış. Ama aşık olduğu sanat için, kendi kendini yetiştirmiş. Hayallerini yaşamış, hiç pes etmemiş… 10 yıl boyunca sadece resim yapmış ve her sanatçı gibi eserlerini bir sergiyle taçlandırmak isteyerek harekete geçmiş. Ancak her şey ayarlanmışken, serginin açılacağı güne deniz yolu ile gelecek olan eserleri yetişemeyince, belki o an için trajik olan bu durum, sanatçının bugünlere gelmesini sağlamış.

Echelman, her şeyin bittiğini düşünürken bir gün Bali'de sahil kenarında balıkçıları ve onların geleneksel yöntemlerle ördükleri balıkçı ağlarını incelemiş. Ve hayal gücüne sığınarak, o ana kadar kimsenin aklına gelmeyecek bir şekilde, bir anda bu ağlardan dev heykeller yapma fikrini kendinde bulmuş. Sanatçı, o dakikadan itibaren, büyük sanat formlarının katı maddeler (mermer, bronz, demir vb.)  kullanılmadan da yapılabileceği fikrini tüm dünyaya yaymak için harekete geçmiş…

"Yüzyıllardır aynı şekilde kullanılan ve sıradan bir materyal olan balıkçı ağlarıyla, bir anda yeniden tanıştım. Bugün bunu dünyanın çeşitli şehirlerinde, dev binalar boyunda etkiler yaratmak için kullanıyorum."

 

Bizi hareket eden heykeller kavramıyla tanıştıran Echelman'ın ilk heykeli, el emeği düğümlerin ve dantel formlu motiflerin iziyle gökyüzünde süzülmeye başlamış. Bugünlerdeyse bu etkileyici eserler artık çelik, renkli yumuşak fiber kablolar, teknoloji destekli aydınlatmalar ve daha pek çok yüzyıl buluşuyla gökyüzünden şehre esen şaheser siluetlerle sanatseverleri selamlamakta.

Echelman'ın eserleri, rüzgarın gücüyle sonsuz form özgürlüğüne sahip…

Gökyüzü heykelleri belirli sabit bir forma sahip olsa da doğanın gücüyle her an yeni bir formun kaynağı olmakta. Bir bütün olarak algılanabilen heykeller, ultra hafif ipleri sayesinde esen rüzgarlarla beraber salınmakta. Sınırsız ve sonsuz form özgünlüğüyle de izleyenlerde masalsı bir duygu uyandırarak, hayallerin peşinden koşmak gerektiği gerçeğini bir kez daha hatırlatmakta. Sanatçının hikayesini, bir de kendi anlatımıyla ünlü TED konuşmalarından deneyimleyebilirsiniz.  Bu etkileyici performansı

www.ted.com/talks/janet_echelman?language=tr#t-55116 adresinden izleyebilirsiniz.