otel dekorasyon

başa dön

Havuz cam mozaikleri ile suya çizilen desenler

Suya çizilen desenler…

Havuz cam mozaikleri, suyun yanılsama yaratan hareketli yapısıyla görselliği en üst seviyeye taşıyor, davetkar bir zemin oluşturuyor.

Havuzlar her ne kadar alışık olduğumuz çekici su kütleleri olsa da bu alanları çok daha etkileyici hale getirebilmek ve farkındalık yaratmak için ayrı bir özen gösterilmesi gerekmekte. Bugün artık hemen hemen akla gelebilecek her formda düzenlenebilen havuzlar, gerekli önem gösterildiğinde oldukça maliyetli, malzeme ve işçilik kalitesiyse her şeyden değerli yapılar. Çevreye kattıkları görsel güzellikleriyse tartışılmaz…

Havuzlarda su kütlesinin sızdırmazlığını sağlamak, yıllarca kullanılabilecek darbe dayanımı yüksek ürünlerle yapılandırmak, kimyasallara ve güneşe karşı korunumunu yüksek ürünler seçmek kaliteli bir havuz inşaatı için en temel öğelerdir. Pek tabii ki hijyen birinci sırada önem teşkil etmekte, zemin ve duvarlarda oluşturulacak gözeneksiz yapıyla da bakteri ve küf oluşumunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Bugün havuz döşemesi olarak UV katkılı, PVC esaslı, içi örgülü sızdırmaz nano teknoloji ürünü liner kaplamalar kullanılabildiği gibi, seramik ve cam mozaikler de ideal döşeme malzemeleridir. Kolay temizlenebilir dayanıklı liner kaplamaların farklı renk ve desenleri bulunsa da hem cam mozaiklerin hem de seramiklerin oluşturduğu görsel efekti yansıtmaları biraz güçtür…

Cam mozaikler, havuz zemin kaplamaları için idealdir

Kuvarz özlü bir malzeme olan cam mozaikler neredeyse sınırsız renk seçenekleriyle havuz kaplamalarında ilk akla gelen malzemedir. Yapısı gereği zeminlerde ya da duvarlarda oluşturulacak desen formlarını çok iyi yansıtabilmesi de tercih edilirlik oranını artırmaktadır. Aynı zamanda düzenli bakımları yapıldığı takdirde yaklaşık 25 sene parlaklığını koruyabilmesi, yapısı gereği sıcak ve soğuktan etkilenmemesi, ışıl ışıllığı ve üzerinde bakteri ve mantar oluşumuna izin vermemesi de seçimlerde göz önüne alınan diğer avantajlarıdır. Havuz kaplamaları için daha çok fileli plakalar halinde satışa sunan cam mozaikler, oluşturulacak desenler açısından da uygulama kolaylığı sağlamaktadır.

Hayal gücü ile canlanan sualtı

Kişisel havuzlarda, SPA alanlarında ya da açık yüzme havuzlarında bahçe peyzajını tamamlayacak, mekan konseptine ya da kişisel beğeniye hizmet edecek havuz zeminlerinin desen formları, tamamen hayal gücü ile sınırlıdır… Ve bu konuda liner ya da seramiğe uygulanabilen baskı teknolojilerinin geldiği noktanın yanı sıra cam mozaiklerin sınırsız renk alternatifleri en büyük yardımcılar olmaktadır… Bu sayede geçmişe oranla çok daha şık, çok daha görkemli hatta bazen de eğlenceli havuz kurguları oluşturmak mümkündür. Suya hayat veren güneşin ışıltısı ve ferahlık veren renk seçimleriyle tam bir keyif vahası haline dönüşen havuzlar, istenirse bugüne kadar görülmemiş estetik bir deneyimi yaşatabilecek,lüksü de ihtişamı da yansıtabilecek kapasitededirler.